Kolposkopia
 

Kolposkopia jest metodą diagnostyczną pozwalającą na dokładne objerzenie i interpretację kliniczną zjawisk zachodzących w obrębie:
 

- części pochwowej szyjki macicy
- dolnego odcinka kanału szyjki
- pochwy
- sromu

 

W badaniu ocenia się budowę, przejrzystość i barwę nabłonka, oraz rysunek naczyń krwionośnych przeświecających przez pokrywę nabłonkową.

Pozwala ona zatem na wykrywanie wszelkich nieprawidłowości i ich różnicowanie, pomaga wybrać odpowiednią terapię, lub podjąć decyzję o natychmiastowym rozpoczęciu leczenia.

 

Badanie wykonuje się w celu:

- oceny zmian chorobowych szyjki macicy, podejrzanych o dysplazję(nieprawidłowe dojrzewanie)
- rozpoznania zmian łagodnych i ich zróżnicowania ze stanami przed- lub wczesnonowotworowymi
- oceny raka przedinwazyjnego w szyjce macicy
- oceny wczesnego raka naciekającego w szyjce macicy
- kwalifikacji terapeutycznej, wyboru metody leczenia i kontroli wyników leczenia
- pobrania materiału do badań cytologicznych
- wykonania biopsji
- określenia zakresu zmian przed planowana operacją chirurgiczną

 

ZASŁUGI KOLPOSKOPII

-Dzięki kolposkopii udaje się wykryć i wyłączyć z dalszego postępowania 60 – 80% zmian łagodnych, nie zagrażających dysplazją ani rakiem.
 

-Dzięki kolposkopii udaje się wykryć wczesne postacie raka szyjki macicy w stadium które jest wyleczalne, a bardzo często nie daje jeszcze objawów klinicznych. Trafność w wykrywaniu nadżerki i wczesnych postaci raka szyjki macicy wynosi 81 – 97 %, zaś połączenie kolposkopii z badaniem cytologicznym daje w tych przypadkach niemal 100%.

Wprowadzenie kolposkopii znacznie ułatwiło diagnostykę i leczenie zmian w obrębie szyjki macicy, dzięki czemu zmniejszyła się zapadalność i liczba zgonów z powodu raka szyjki macicy.

 

JAK WYGLĄDA BADANIE


Badanie nie jest skomplikowane, trwa kilka, do kilkunastu minut, a wykonywane jest na fotelu ginekologicznym.

Lekarz zakłada pacjentce dopochwowo samotrzymający wziernik, a następnie wprowadza kolposkop – układ soczewek ze źródłem światła. [Kolposkop jest zatem rodzajem mikroskopu o powiększeniu 4 – 50-krotnym].
 

Początkowo dokonuje się oceny części pochwowej – jej mikroflory, obecności upławów, itp..
Nastepnie przemywa część pochwową 0,9% roztworem NaCl.
Kolejnym etapem jest przemycie części pochwowej szyjki macicy substancją chemiczną ujawniającą charakter ewentualnych zmian. Substancją tą może być roztwór kwasu octowego, mlekowego bądź jodyna,
 

W razie podejrzenia zmian nowotworowych lub dysplastycznych wykonuje się biopsję, po miejscowym znieczuleniu lignokainą.
 


DO BADANIA NALEŻY SIĘ ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWAĆ!

Badania nie wykonuje się podczas miesiączki!


Nie powinno się przez kilka dni przed badaniem narażać dróg rodnych na jakiekolwiek działania mogące zmienić obraz kolposkopowy, a zatem: 

- współżyć,

- dokonywać irygacji pochwy 

- poddawać badaniu ginekologicznemu.
 


Jeśli pacjentka cierpi na skazę krwotoczną, lub jest uczulona na związki jodu powinna przed badaniem poinformować o tym lekarza.


Słowa kluczowe

kolposkopia, badanie ginekologiczne, ocena stanu szyjki macicy, szyjka macicy, badanie szyjki macicy, badanie, rak szyjki macicy, dyplazja, dysplazja szyjki macicy, ginekolog, rak, pochwa, srom, upławy, kolposkop, biopsja

 


 
 

Copyright © 2005, www.dermatologia.waw.pl