Brodawki

 

Brodawki są zmianami skórnymi wywołanymi przez ludzkiego wirusa brodawczaka (HPV - human papilloma virus).

Zakażenia HPV są bardzo rozpowszechnione gdyż źródłem wirusa są zarówno ludzie jak i zwierzęta.

Często też dochodzi do rozsiewania się zmian u osoby zakażonej na skutek tzw. autoinokulacji czyli ekspansji np. z jednego palca na drugi, lub z dłoni na twarz, często przez rozdrapywanie i wcieranie. Do rozsiewu zmian dochodzi także w czasie golenia.

Należy pamiętać ze brodawki mogą powstać w każdym miejscu na powierzchni ludzkiego ciała, oraz na błonach śluzowych, w tym na spojówkach, czy w jamie ustnej.

Brodawki zwykle lokalizują się na obwodowych częściach ciała, czyli dłoniach i stopach.

Brodawki początkowo są zmianami płaskimi, następnie tworzą gładki guzek, a ostatecznie ciemnieją a ich powierzchnia staje się szorstka. Ostateczny wygląd brodawek zależy jednak od ich umiejscowienia.

Brodawki podeszwowe są najbardziej zaraźliwą formą brodawek. Zakażenia nimi następują w miejscach w których ludzie chodzą boso a zatem na basenach, salach gimnastycznych, w przebieralniach...  

Jeżeli brodawki są zlokalizowane na podeszwie w miejscu uciskanym w trakcie chodzenia, mogą rozrastać się, twardnieć i wytwarzać modzel powodujący dyskomfort, a nawet ból.

Brodawki płaskie najczęściej lokalizują się na twarzy, na której rozsiewają się np. w trakcie golenia. Podobna sytuacja może także zaistnieć na nogach. Brodawki płaskie często występują w postaci brunatnych grudek, tym ciemniejszych im ciemniejsza jest karnacja skóry.

 

Brodawki bardzo często ustępują samoistnie bez pozostawienia trwałych śladów. Zejście brodawek może być poprzedzone powstaniem w ich obrębie i okolicy stanu zapalnego

 

Leczenie brodawek jest zagadnieniem trudnym ze względu na to że wirus lokalizuje się w wielu miejscach a nie we wszystkich równocześnie daje objawy kliniczne. Z tego powodu usunięcie brodawki przez zamrożenie, czy wyłyżeczkowanie nie zawsze oznacza wylecznie.

 

Brodawki leczy się następującymi metodami:

1. Środkami powodującymi złuszczenie się zmian skórnych. Metoda ta wymaga od pacjenta dyscypliny, gdyż kilka razy dziennie prze 2-3 tygodnie należy pokrywać brodawkę specjalnym mazidłem, a przed każdym kolejnym nałożeniem zdrapywać warstwę złuszczonych komórek. Problem dla pacjenta może stanowić efekt kosmetyczny towarzyszący leczeniu, gdyż substancja używana w kuracji po wyschnięciu staje się biała, a zmiana skórna na skutek drażnienia i stanu zapalnego czerwona.

2. Środkami hamującymi podziały komórek w obrębie zmiany. Substancją taką jest podofilina. Związek ten ma najsilniejsze działanie na zmiany umiejscowione na błonach śluzowych. 

3. Zamrażanie ciekłym azotem - krioterapia. Metoda ta polega na dosłownym zamrażaniu zmiany przy użyciu ciekłego azotu . Na skutek tego zabiegu zostają zniszczone komórki, które następnie zostają zastąpione przez zdrowe. Zabieg powtarza się co około 2 tygodnie do momentu ustąpienia zmian.

4. Chirurgiczne usunięcie zmian w znieczuleniu miejscowym tzw. wyłyżeczkowanie. Brodawki usuwa się także przy użyciu elektrodiatermii.

Niezależnie od tego czy zastosowana zostanie specjalna łyżeczka, czy skalpel, czy metoda elektrochirurgiczna efektem jest usunięcie widocznej zmiany skórnej, co nie oznacza usunięcia wszystkich zakażonych komórek, które mogą znajdować się z dala od miejsca zabiegu.

5. Wypalanie przy pomocy lasera

6. Substancjami wzmacniającymi odpowiedź immunologiczną zakażonej osoby. Możliwe jest leczenie interferonem, lecz praktycznie nie jest ono stosowane ze względu na wysoki koszt. Natomiast w sprzedaży dostępne są środki do stosowania miejscowego które pobudzają komórki do wydzielania interferonu. Wadą tej terapii jest to że trwa ona kilkanaście tygodni.


Słowa kluczowe

brodawki zwykłe, brodawki płaskie, brodawki podeszwowe, ludzki wirus  brodawczaka, HPV, leczenie brodawek, krioterapia, zamrażanie, interferon 
 

Copyright © 2005, www.dermatologia.waw.pl